25.
2021/03
Baranya megye, ahol az év minden napján színvonalas, tartalmas programokat találunk!
Országunk legdélebben fekvő megyéje Baranya megye.
Székhelyén Pécsett, az UNESCO világörökség részét is képező Ókeresztény sírkamrák, már hosszú évszázadokra visszanyúlóan adnak tanúbizonyságot a város jelentőségéről.
„A feltárt leletegyüttes építészetében és falfestészetében rendkívül sokoldalúan és összetetten szemlélteti a Római Birodalom északi és nyugati provinciáinak korakeresztény temetkezési építészetét és művészetét.” – olvashatjuk a múzeum honlapján.
Szent István király által, a XI. században megalapított 10 püspökség közé soroljuk. Szintén még ebben a században építették fel román stílusban a kéttornyos, háromhajós bazilikát.
A bazilika köré több jelentős egyházi építményt emeltek, mint például a Püspökvárat és a XII. században épült Püspöki Palota épületét.
Feltétlen fontos megemlíteni, hogy Magyarország első egyeteme szintén a városhoz fűződik.
Nagy Lajos Magyarország királyának uralkodása idejen, az ő jóváhagyásával és támogatásával 1367-ben került megalapításra.
Pécs utcáin sétálva sok-sok évszázad történelme tárul elénk. Több mint 250 műemlékkel büszkélkedhet a megyeszékhely, így méltán érdemelte ki 2010-ben, Európa egyik kulturális fővárosa címet.
A természetkedvelők a Mecsekben is túrázhatnak kedvük szerint, akár a hegység legmagasabb pontjáig, a 682 méter magas Zengőig. Ugyanakkor számos lehetőség nyílik gyalogosan, lóháton, vagy akár kerékpáron is bejárni a festői vidéket.
„Az ibafai papnak fapipája van. Tehát az ibafai papi pipa papi fapipa.” Ibafán különleges élményt kínál az egyedülálló pipa múzeum, ahol a pipagyűjteményeken kívül pipázással kapcsolatos kellékeket is megtekinthetnek az idelátogatók.
A XVIII. század végére visszanyúló, hagyományőrző, tavaszváró mohácsi busójárás évente több ezer látogatót vonz.
Több legenda kapcsolódik az eseményhez. Talán a legismertebb a télbúcsúztató – tavaszköszöntő hagyomány, de más legendák szerint a törökök Mohácsról való kiűzésére emlékeznek így.
A XVII. század végén (1687-ben szabadult fel a város a török uralom alól) ijesztő álarcokba öltözve, maguk által készített zajkeltő eszközökkel, az elnyomást megelégelő helyiek az éj leple alatt csónakokkal átkelve a Dunán, üldözték ki a törököket Mohácsról.
Siklós büszkesége a siklósi vár. Az ország egyik legépebben megmaradt várkastélya.
További információkkal és szállással kapcsoltban keressetek minket bizalommal a jnn@jnnutazas.hu e-email címen, vagy a 00 36 1 312-4763-as telefonszámon!
A cikk szerzője
Jó Napot Nagyvilág

Hagyj üzenetet