17.
2021/06

A trópusi szigetek legközelebbike: Szardínia

„Milyen szép darabja a földnek, micsoda gyümölcsérlelő idő, milyen remek összhangja a tizenkét városnak és hetven kisebb településnek! Szerencsés fekvésű tengerpartjait a hegyek védik és olyan enyhe az éghajlata, hogy akár ötmillió lakost is el tudna tartani. A sziget önmagában hordozza a jövő ragyogó évszázadait, olyanokat, amilyen dicsőséggel múltja szerepel a történelemben.” Igy írt Paul Valéry költő és esszéíró Szardíniáról, amikor 1910 körül a szigetre érkezett, és ott körutazást tett.

Miért is utaznánk több órát, ha már 2 óra alatt is eljuthatunk a „paradicsomba”?
„Dolce farniente”, azaz az édes semmittevés vár itt ránk.

Az ősi szárd monda szerint a teremtés 6. napján Isten a megmaradt köveket bedobta a Földközi-tengerbe és jól rájuk is taposott. De nem volt elégedett a látvánnyal, ezért minden földrészről hozott még valamit és szétszórta a talp alakú szigeten. A szigeten kalandozva egyre érthetőbbé válik a monda, hisz köveket és sziklákat találunk mindenfelé.

Szardínia, ez az Európában egyedülálló, egzotikus sziget a távoli óceáni szigetvilág hangulatát tárja elénk. Változatos természeti világának köszönhetően egyaránt található itt homokos tengerpart, védett lagúna, sűrű erdő, magas hegyek és síkságok. A mediterrán világ egyik legjobban védett területén, a félmillió hektárnyi nemzeti parkban érintetlen szépségében találkozhatunk a természettel. A sétálni, kirándulni vágyók, sziklamászók és bakancsos turisták paradicsoma ez a sziget, de bejárható lóháton, biciklin vagy kisvasúton is. A kis zöld vonat olyan eldugott vidékre is elvisz, ahová kiépített autóút sem vezet. A régimódi gőzmozdony útja csodálatos tájakon, viaduktokon vezet keresztül.

A Földközi-tenger nyugati medencéjének második legnagyobb szigete az olasz kikötőtől (Livorno) kb. 300 km-re, Korzikától 12 km-re, déli része pedig Afrika északi partjaitól mindössze 180 km-re fekszik. A 270 km hosszú és 145 km széles sziget 1850 km hosszan elterülő tengerparttal büszkélkedhet, ahol smaragdzöld, kristálytiszta, tenger övezte partszakaszán sziklás öblök, fehér homokú strandok, hangulatos halászkikötők váltják egymást.
Szardínia tündöklő színeivel, kellemes klímájával, természeti szépségével, a növények illatával, változatos szárd ízekkel, kiváló borokkal, végtelen nyugalmával és gazdag történelmi-kulturális látnivalóival elkápráztatja a látogatót, mely ideális hely a kikapcsolódásra és az aktív pihenésre. A sziget belsejében a buja erdőségek, sebes vizű folyók és vad gránitsziklák védelmében még ma is találhatunk középkori falvakat. Több ezer éves kultúra, népszokásokban gazdag szárd emberek, akikben él az évezredes vendégszerető hagyomány. A fentiek alapján talán már érthető is, miért itt él a legtöbb 100 éven felüli ember Európában.

Szardínia kiváló földrajzi adottságainak köszönhetően különböző kultúrák találkozási helyévé vált. Az első emberek barlanglakók voltak, és már az i.e. VII. évezredből is találtak erre utaló nyomokat. A sziget még ma is gazdag lelőhelyeket rejt a régészek számára. Ősi kőemlékek, sziklába vájt temetkezési helyek, több ezer éves erődítmények, barlangrajzok, ékszerek, valamint bronzból készült használati tárgyak tanúskodnak a múltról. Ilyen feltárt emléket találunk délen, az egykori föníciai településnél, Noranál is, ami Szardínia legnagyobb ókori romvárosa. A hajdan jelentős kikötő a római uralom alatt fórummal, színházzal és fürdőkkel gazdagodott. A római birodalom bukása után a vandálok kifosztották, később az épületek nagy része a tengerparti mocsárba süllyedt. A megmaradt épületek romjai, a fürdő színes padlómozaikja és a csodálatos tengerparti környezet felejthetetlen élményt nyújt a látogatóknak.
Egy másik, kihagyhatatlan látnivaló Barumini, Cagliari közelében. Itt található a sziget legnagyobb és legépebben maradt, ötezer éves, megalit korból származó Nuraghe komplexuma, mely nem más, mint egy többszintes, csonka, kúp alakú, belsejében lépcsővel ellátott, toronyszerű építményóriás, amit kötőanyag nélkül, hatalmas kövekből építettek fel. A neve Su Nuraxi, és 1996-óta a Világörökség része. Az erődítmény belsejét, zegzugos folyósokon keresztül fedezhetjük fel, végigjárni olyan, mint egy végtelen utazás a titkokkal és rejtélyekkel teli múltban. Ezen kívül még számos régi templom és emlék vár felfedezésre a sziget más részein is.

Aki szeretné egy utazással megismerni a sziget minden titkát, azoknak azt javasoljuk, hogy több helyen szálljanak meg.

Az északi részen, az Alghero és Olbia közötti partszakasz Szardínia látnivalókban leginkább bővelkedő régiója. A Costa Smeralda (Smaragdpart), a sziget világhírű partszakasza, melyet IV. Aga Khan alapított 1962-ben, miután utazása során beleszeretett ebbe a csodálatos helybe. Központja Porto Cervo, ahol bármikor találkozhatunk világhírű emberekkel. Emellett megszámolhatatlan gyönyörű partszakasz jellemzi, nem is beszélve a hangulatos városokról: Alghero, a katalán emlékekben gazdag város, Stintino, ahol a sziget egyik legszebb strandja ejt ámulatba, vagy Castelsardo, ahol egy sziklaszirten álló várrom uralja a tájat, csodálatos kilátással a végtelen tengerre. Északon egy csodálatos természetvédelmi terület is várja a kirándulókat, a Maddalena szigetcsoport, Caprera szigetével és a híres hadvezér, Garribaldi házával.
A keleti oldalon Arbatax és Cala Gonone környékét különleges tengerpartok, tengeri barlangok, vörös sziklaképződmények és a háttérben meghúzódó Gennargentu-hegység jellemzi.
Dél felé haladva, Cagliari környékén, különösen Costa Rei, Villasimius és Solanas közelében, csodálatos fehér homokos strandokat találunk. A régió Olbiából, a kikötőtől kb. 4 órás autóúttal közelíthető meg. Cagliari hangulatos városában a műemlékek mellett a rózsaszín falamingókat is megcsodálhatjuk és kellemes időt tölthetünk a város nyüzsgő strandján, a Poetton.
A sziget nyugati oldala kevésbé ismert a turisták körében, így még főszezonban is nyugodt körülményeket biztosít a pihenésre.

A szárd konyha az olasz konyhák fűszeresebb, színesebb változata. Sok halételt és tenger gyümölcsét fogyasztanak tésztával, salátával, zöldségekkel. A húsok közül a malac, a bárány és a kecskegida a legkedveltebb, de a szárnyasok sem hiányoznak az asztalokról. A szárd sajtok és borok is különlegesek, érdemes egy-egy agriturismoban (vidéki farm, birtok) megkóstolni néhány fajtát. Sokféle kenyeret készítenek, az egyik különlegesség a hosszú ideig eltartható (már a római pásztorok is ismerték), élesztő nélkül készült, vékony, ostyaszerű kenyér, a Pane Caracasu, ami mindig az éttermek asztalán várja a vendégeket. Az étkezések végén a különböző ízesítésű finom sütemények és a mirtusz likőr sosem hiányzik az asztalokról.

 

Éghajlat

A sziget mediterrán éghajlatú, enyhe tél és meleg/forró nyár jellemzi. A szezon elég hosszúnak mondható, áprilistól októberig ajánljuk az utazást.
Cagliari környékén a bátrabb helyiek sokszor még decemberben is megmártóznak a tengerben, nem ritka a 20 Co körüli hőmérséklet sem, köszönhetően Afrika közelségének. Emiatt azonban sokszor már június elején is előfordul a 35 Co-os nappali hőség. A tavaszi és őszi hónapok a kirándulásokhoz és a túrákhoz nyújtanak kellemes időjárást. Már áprilisban is gyakori a 24-26 Co-os nappali hőmérséklet, sok napsütéssel és a nyíló vadnövények fantasztikus illatával.
Akik nem szeretik a nagyon forró nyári napokat, azoknak a június végét-július elejét, valamint az augusztus végét-szeptember közepét ajánljuk nyaralásra. Ilyenkor az átlaghőmérséklet 28-32 Co, a tenger pedig kellemesen langyos, 24-28 Co-os. A nyári hónapokban ritkán esik az eső.

Hasznos tudnivalók:

*Hivatalos nyelv az olasz, a belső vidékeken szárdul beszélnek, de sok helyen értenek angolul is.

*A szigeten limitált a szálláshelyek száma, így sokszor már jóval szezon előtt betelnek a legnépszerűbb szállások, ezért ajánljuk, hogy időben foglaljanak!

*A szigeten a főútvonalakon jól lehet közlekedni, azonban főszezonban, vagy a kisebb mellékutakon lassúbb lehet a haladás. A hegyek között az utak keskenyek, kanyargósak, több figyelmet kíván a vezetés.

*A szigeten a tömegközlekedés nagyon ritka, így az autó használata elengedhetetlen. A repülővel érkezőknek mindenképpen ajánljuk az autóbérlést.

*A sziget teljes parszakasza nyitott, bárhol lehet fürdeni, ahol táblával nem tiltott. Nagyon kevés helyen található napozóágy, napernyő, zuhany. Kirándulások alkalmával ajánljuk, hogy vigyen magával napernyőt és tiszta vizet.

*A szárdok viselkedése elég ellentmondásos. Szorosan kötődnek a természethez, a hagyományokhoz. Lehetnek olaszosan vidámak, vagy melankolikusak. Nagyon vendégszeretőek, de a hegyek között, a kis falvakban élők zárkózottabbak.

*A szigeten minden városnál, településnél található kisebb-nagyobb élelmiszerüzlet, bank, gyógyszertár, benzinkút. Mielőtt a hegyekbe indulnának, mindig tankoljanak, mivel ott ritkábban találni töltőállomásokat.

 

Hogyan érhető el a sziget?

1/ Repülővel
Szardínia már két közvetlen járattal is elérhető.
Az egyik a Wizzair Budapest-Alghero, a másik a Ryanair Budapest-Cagliari járata. Mindkettő heti két alkalommal közlekedik.
Az aktuális árakról és menetrendről érdeklődjön irodánkban.

A repülővel érkezőknek, a közeli szállásokhoz transzfert szervezünk vagy segítünk a gépkocsibérlésben.

2/ Saját autóval és komphajóval
Budapesttől a legközelebbi kikötő Livornoban található (1050 km), ahova Horvátországon/Szlovénián és Olaszországon keresztül juthatunk le, végig autópályán (Budapest-Letenye-Maribor-Ljubjana-Trieszt-Treviso-Padova-Bologna-Firenze-Pisa-Livorno). Az autópálya díja oda-vissza kb. 130 euró.

Livornoból komphajóval kelhetünk át Olbiaba a Moby Lines, vagy Golfo Aranciba a Corsica-Sardinia Ferries hajóival. Az átkelési idő napközben kb. 6,5 óra. Az éjszakai járatok 8-10 óra elteltével érik el a szigetet, ezeken a járatokon zuhanyozós kabin is foglalható.
A kompjegyek irodánkban foglalhatóak, az aktuális árakról és menetrendről szívesen adunk felvilágosítást.

A cikk szerzője
Jó Napot Nagyvilág

Hagyj üzenetet