Létezett valaha egy legendás tengeri nép. Hány regény, festmény és film állít emléket ennek a múlt ködébe vesző, különös skandináv népségnek. Mítoszok, legendák lengik körül különös életformájukról, szenvedélyükről szóló történeteiket. Úgy ismerjük őket: a vikingek.
E hatalmas erejű, különös nép neve is fő életformájukat idézi. A viking szó eredendően nem adott nemzetet jelölt, hanem inkább egy bizonyos foglalkozást. Első írásbeli említése az Angolszász krónikában található, mint wicingas, mely kalózkodással foglalkozó tengerészt jelentett.
Winston Churchill egyszer állítólag azt mondta: A vikingek lelke benne van a hajóikban. És ez sok szempontból találó. A vikingek spirituális jelentőséget is tulajdonítottak hajóiknak, templomoknak tekintették őket. Vezetőiket ún. hajósírokba temették, vagyis az elhunytat hajójával együtt helyezték örök nyugalomra. A hajók orra félelmetes sárkányfejben, vagy csigavonalban végződött. Ennek is vallási okai voltak: úgy vélték, ezzel távol tarthatják a rossz szellemeket. A névadás terén is igyekeztek olyan neveket kiválasztani, amely a faragott hajóorra utalnak.
A hajókat vitorlákkal és evezőkkel egyaránt hajtották. A viking hajók zsenialitása abban rejlett, hogy ezt a két módszert ötvözni tudták. A hajótőke feltalálásával erősebbé, biztonságosabbá és mozgékonyabbá tették a hajótestet. Így tudtak akár a nyílt tengeren is hajózni, de az evezők segítségével a kanyargós folyókon való haladás sem okozott gondot.
Igazi hajós nép volt az övék. A tengeri közlekedés Skandinávia földrajzi helyzetéből adódóan, már a bronzkorban jelentős szerepet játszott. A 8. és a 11. század között ők uralták a tengereket, rettegésben tartották egész Nyugat- és Dél-Európát, meghódították Anglia és Írország nagy részét, Normandiát. Felfedezték és benépesítették Izlandot és Grönlandot, ahol több száz évig álltak településeik.